Ogrzewanie w domu, piec

Stawiam dom i niestety ale mam duży problem z wyborem rodzaju ogrzewania. Niby to oczywiste bo teraz jest zakaz ogrzewania domu ekogroszkiem i najlepiej byłoby ogrzewać prądem ale niestety| na obecne rozwiązanie mnie nie stać. Dlatego zacznę od początku co może być opłacalne a co nie. Apartament mam wielkości około 150m2 nie jest ogromny taki zwykły, piętrowy – 5 pokoje i 2 łazienki, kuchnia i salon. Dom położony jest z dala o miasta gdyż działki były w tej okolicy tańsze. Niestety teraz jestem na poziomie wyselekcjonowania rodzaju ogrzewania i niestety przede mną spory dylemat. Przeliczam wszystko za i przeciw.

Jaki piec wybrać?

Należy zaznaczyć że są dwa rodzaje tzw:

  • kotły jednofunkcyjne, które dostarczają ciepło na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania, ale w wąskim zakresie mogą także służyć do ogrzewania wody,
  • kotły dwu funkcyjne, które dostarczają ciepło zarówno na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania, jak i w celu podgrzania wody.

Najlepszym i najlepszym ogrzewaniem jest ogrzewanie na prądem. Jednak oprócz łatwej instalacji i korzystania, niesie ono za sobą bardzo wysokie koszty użytkowania. Jest to najkosztowniejsze z dostępnych ogrzewań. Oczywiście możemy tutaj dopasować taryfy do pracy pieca, jednak i tak tegoż rodzaju ogrzanie domu będzie najdroższe. Kiedyś w internecie zauważyłem rysunki, które funkcjonują jak grzejniki. Naprawdę super sprawa, jednak są one bardzo drogie w obsłudze – firma zapewnia że nie tylko są efektywne, ale też potrafią ogrzać dość sporą przestrzeń i jeszcze super się prezentują ozdabiając nasze pomieszczenie. Innym rodzajem są kotły na paliwa stałe tzn ekogroszek, węgiel, drewno i brykiet. Tego typu piece składają się z paleniska, palnika , wymiennika ciepła, obudowy z konstrukcja nośną, osprzętu i automatyki. Typowy piec na ekogroszek ma tzw podajnik, który jest zasypywany raz na kilka dni. Tego typu ogrzewanie domu należy do tanich jednak bardzo skomplikowanych. Możemy zaprogramować podawanie ekogroszku. Spalony popiół należy wybierać raz na kilka dni, ogień musi palić się cały czas, więc jeżeli chcemy wyjechać gdzieś na wczasy w zimie jest to dość wielki problem, bo ktoś naszym domem musi się zajmować i dorzucać węgiel.

Możemy również zaplanować miejsce na gromadzenie materiału do opału, warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania domu. Innym sposobem ogrzewania jest piec na gaz. Jest to ogrzewanie o wiele bardziej czyste. W marketach dostępne są piece tradycyjne, kondensacyjne i pulsacyjne. Najbardziej dogodnym rozwiązaniem pod względem eksploatacji są kotły pulsacyjne (nawet 40% tańsze w użyciu od tradycyjnego kotła gazowego), ale| za to ich zakup jest znacznie kosztowniejsze. Z kolei kocioł tradycyjny jest tańszy w nabyciu, ale za to najdroższy w obsłudze spośród wymienionych rodzajów pieców. Wszystko prezentuje się bardzo dobrze| jeżeli mamy gaz w drodze przy naszej działce. Jeżeli nie to powinniśmy zamówić specjalny dystrybutory, który jest na naszej działce, a spółka napełnia go gazem. Wtedy nasze ogrzewanie już nie jest tak korzystne, gdyż cena za propan jest znacznie większa. Ogrzewanie solarne jest coraz bardziej rozpowszechnione w Polsce. Sama obsługa jest łatwa, ale nabycie już paneli nie należy do najtańszych. W naszym kraju| możemy strać się o dofinansowanie tego typu inwestycji. Opinie co do ogrzewania solarami są podzielone, gdyż sama instalacja pobiera prąd i co stanowi dość drogie. Fotowoltaika – czy o w nią zainwestować? Tutaj rodzi się dużo niewiadomych, ale także jak w wypadku solarów możemy wziąć kasę od rządu. Ja oczywiście zainwestowałem w panele, ponieważ jak dla mnie więcej mówi za niż przeciw:

Zalety:

  • czyste źródło energii – instalacja nie emituje zanieczyszczeń, po zużyciu możliwy jest także recykling paneli fotowoltaicznych,
  • ciche – tutaj nie jest przekazywany żaden hałas
  • dostępność czystej energii – światło było i będzie nie musimy martwić się, ze go zabraknie jak w wypadku ekogroszku lub gazu, z którego dostępnością bywa rożnie. A przede wszystkim światło jest darmowe. -nadwyżki energii możemy odsprzedać na czym jeszcze zarabiamy.

Wady:

  • Uzależnione jest od energii słonecznej – w deszczowe dni energii wytwarzanej jest o wiele mniej.
  • Duże koszty początkowe inwestycji
  • Energia robiona jest tylko w ciągu dnia gdy świeci słońce.

Dlatego wybierając ogrzewanie należy przekalkulować koszty inwestycji początkowej oraz późniejszego użytkowania. Ja wyselekcjonowałem ogrzewanie na gaz. Jak dla mnie najbardziej efektywne. Jednak może dlatego że posiadam mały dom. Moi przyjaciele ogrzewają ekogroszkiem dom ma 220 m2 i stanowi dość wysoki. Koszt ogrzewania w ich przypadku to prawie 5 tysięcy złotych. W moim będzie około 6 tysięcy jednak posiadam mniejszy dom. I dodatkowo fotowoltaika myślę że jako ekologiczny dom sprawdzi się. Zobaczymy jak będzie w przyszłości to rozwiązanie się sprawdzało, ponieważ na papierze wszystko można policzyć i narysować. Coraz częściej wiele miast oferuje pieniądze za wymianę starego kotła na inny. Dotyczy to często zmiany ogrzewania brudnego tzn ekogroszku na gaz lub prąd. Dokładnie taka wystarcza na wymianę nowego pieca i nowoczesną instalację, jednak nikt nie mów o kosztach powiązanych z samy|jednym ogrzewaniem, które w poszczególnych przykładach mogą drastycznie wzrosnąć. Każdy kto buduje dom powinien sam| podjąć decyzję czym chce ogrzewać swój dom. Można zawsze poradzi się firmy, która przygotuje nam wstępną kalkulację. Musimy pamiętać też, aby wybierać firmowe piece, na jakie oferowana jest gwarancja, gdyż w razie awarii musimy mieć gdzie pójść. Ponieważ w zimie długo bez ogrzewania domu nie poradzimy sobie.