Proste maskownice na kaloryfer w naszym lokalu

Co zrobić kiedy grzejnik w naszym pokoju nie pasuje do pomieszczenia. Na samym wstępie powinno się przemyśleć i wymienić gatunki grzejników będących w supermarkecie oraz maskownice na kaloryfer.

Podział kaloryferów ze względu na:

  • surowiec z jakiego są wytworzone – stalowe, aluminiowe, żeliwne, kanałowe konwektorowe
  • miejsce montażu – ścienne, kanałowe oraz poziome, pionowe lub stojące
  • rodzaj podłączenia – grzejniki z podłączeniem krzyżowym ,bocznym lub dolnym rodzaj oddawania ciepła do domu (konwekcja oraz promieniowanie) – grzejniki płytowe, konwektorowe, członowe
  • metodę zasilania – na prąd, wodne czy system mieszany.

Rozmieszczanie w blokach tzw maskownice na kaloryfer żeliwny były instalowane we wszystkich mieszkaniach i nikt nic złego w nich nie widział. Kaloryfery tego typu niestety nie są ładne. Ich główną cechą jest to, że długo dają ciepło, jednak bardzo wolno się nagrzewają. Idealnie pracują w ruchu grawitacyjnym. Są to najstarsze grzejniki, które mają nierówną strukturę i nie pasują do nowych pomieszczeń. Są niezwykle ciężkie i trudne w montażu ale możemy powiedzieć na pewno o nich, iż są trwałe. W starych lokalach które mają już po 70 lat, rzadko kto wymieniał grzejniki na inne, jest to element który, naprawdę wcale nie podlegał wymianie ze względu na wadliwość.

Najłatwiejszym chyba rozwiązaniem, ale i drogim jest ich zamiana na inne np. podłogowe, których nie ma na ścianie i znajdują się na podłodze, dzięki takiemu podejściu nasza przestrzeń się powiększy. Nowym rozwiązaniem są tzw maskownice na kaloryfer. Są one zbudowane z surowca, który może być jakkolwiek ozdabiany, lecz również rożnego rodzaju fotografie mogą być na nim drukowane. Wtedy nasze mieszkanie prezentuje się nowocześnie, a brzydki niemodny grzejnik nie rzuca się tak w oczy. Maskownice na kaloryfer używane są często w pomieszczeniach nowych, w których brzydki żeliwny grzejnik nie komponuje się. Kaloryfery instalowane teraz to przede wszystkim grzejniki aluminiowe żeberkowe, które są proste i idealnie spełniają swoją funkcję. Posiadają one żeberka, które odpowiadają mocy grzewczej, dlatego w zależności od metrażu domu można wyszukać odpowiednią ilość energii, która konieczna jest do ogrzania naszego domu.

Kaloryfery płytowe, które należą do najczęściej wybieranych i wyglądają bardzo estetycznie. Należy jednak zwrócić uwagę, aby grzejniki tego wzorca były tworzone w Polsce, a nie były to najpopularniejsze Chińskie rzeczy. Tutaj producenci często nie pozwalają, aby były one montowane w łazienkach, powinno się na to zwrócić szczególna uwagę.

Kaloryfery konwektorowe – blaszaną obudowa który pod spodem ma miedzianą rurę zintegrowaną z radiatorem. Jak sama nazwa ukazuje, wykorzystują one zjawisko konwekcji, które polega na przepływie dość ogromnej ilości powietrza z ogromną prędkością. Przy tego gatunku kaloryferach musimy zauważyć opadanie kurzu, który może powodować zabrudzeniem, gdyż pozostaje on zwęglony. Tego gatunku grzejniki konwekcyjne to np. ogrzewanie podłogowe, które obsługiwane jest jeszcze częściej w łazienkach czy mieszkaniach. Rury umieszcza się w podłodze w różnej odległości jest to szczególnie 70 cm do 1,5 metra. Ich ułożenie powoduje jaka ilość ciepła później będzie dostarczana na określony pokój. Rozwiązanie to jest niezwykle istotne i eleganckie, gdyż posiadając takie ogrzewanie nie musimy już stosować tradycyjnych kaloryferów. Należy jednak wspomnieć, że przy ogrzewaniu podłogowym duża ilość kurzu jest w powietrzu i osadza się w rogach, zatem nie powinno się go wykorzystywać w miejscach których śpimy.

Kaloryfery drabinkowe oraz maskownice na kaloryfer, są zasilane normalnie przez wodę, lecz także przez prąd. Można często je napotkać w łazienkach. Maja postać drabinki, dzięki czemu możemy na nich suszyć szlafroki po kąpieli. Są szczególnie poręczne i możemy je nabyć w kilku barwach.

Grzejniki dekoracyjne – są one na pewno eleganckie i zawsze będą pasowały do naszego wnętrza. Wyróżnia się one bardzo istotną różnorodnością. Istotnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę ile taki grzejnik odstaje od ściany. Musimy na to zdecydowanie zwrócić uwagę, gdyż, żeby nie okazało się, że nasz śliczny nowoczesny obraz w formie kaloryfera po prostu jest za gruby i nie pasuje do wnętrza. Jest to szalenie efektywna rola, o której powinniśmy myśleć. Na co zwrócić również uwagę? Szczególnie ważną sprawą są regulatory, pokrętła przy grzejnikach, dzięki którym ustawiamy temperaturę w zakładzie.

Tutaj istnieją ich dwa gatunki zwykłe oraz termostatyczne.

  • Zawór zwykły – posiada przedziałek od 1-5 lub wartości temperatury. W zależności jaka temperaturę chcemy posiadać w lokalu na taki numer dajemy zawór, Natomiast nie zawsze zdaje to zamierzony efekt. Zawory tego typu oddziałują na zasadzie grzejemy i tyle nie odcinają dopływu ciepła tylko grzeją cały okres.
  • Zawór termostatyczny ma prostą strukturę i składa się z zespołu popychacza, który odpowiada za ruch grzybka zaworu – odcinającego lub uwalniającego dopływ gorącej wody do pieca. Tutaj mamy już do czynienia z inteligentnym urządzeniem.

Jeśli w pomieszczeniu zastanie osiągnięta temperatura wtedy zawór zakręca dopływ gorącej wody do grzejnika, który przestaje grzać. Więc tego typu rozwiązanie jest coraz modniejsze, al na pewno kosztowniejsze, dlatego jeszcze niewiele osób je stosuje. Naprawdę jeśli pragniemy mieć komfort w naszym mieszkaniu powinniśmy zastosować tylko zawory termostatyczne. Należy też zwrócić uwagę, że czujniki termostatyczne mogą być nie tylko wodne lecz też i gazowe. Działanie ich jest identyczne. Warto tutaj przemyśleć czy chcemy demontować żeliwne grzejniki i montować nowe, czy postawimy na łatwiejsze i zdobędziemy maskownice na kaloryfer . To już wszystko zależy od naszego budżetu i czasu. Zamówienie obudowy na grzejniki jest popularne i łatwe. Wystarczy odwiedzić dowolny market internetowy wyselekcjonować rozmiar, który nam satysfakcjonuje i umieścić go później samemu w bloku, a nasze wnętrze będzie charakteryzowało się nowocześnie. W przypadku montażu nowych grzejników powinniśmy zapytać najpierw spółkę, która będzie się tym interesować jaką moc i model kupić. Moc kaloryferów powinna być dokładnie obliczona i kompatybilna z wielkością pokoju.