Wakacje, zwiedzanie, świata w czasie epidemii

Każdy z nas marzy o podróżach i zwiedzaniu świata. Lecz nie każdy może sobie na to pozwolić. Dlaczego, a ponieważ to dzieci, a bo to niestety mamy inne koszty. Teraz dotarła do tego pandemia i niestety loty są znacznie utrudnione. Cześć krajów wymaga przetestowania na Covid, co wizaże się z kolejnymi wydatkami. Biura podróży po podpisaniu umów z laboratorium obniżyły ceny, ale i tak jest to blisko 300 zł za głowę razy cała grupa – koszt dodatkowy 1200 zł. Natomiast jeśli planujemy wykonać taki test na swoją rękę wtedy musimy zapłacić aż 450 zł od osoby – kosmos. Testy antygenowe są tańsze, ale nie wiele państw je uznaje. Wyprawy są drogie. Część spośród nas rezerwuje tego wariantu wyjazdy poprzez biura podróży. Oglądając ich stronę www wybieramy region i liczymy ofertę dla nas. Jest to niewątpliwie intuicyjne Po wyborze gdzie chcielibyśmy się udać wybieramy, gdzie chcemy zająć miejsca w samolocie, ale tutaj musimy pamiętać, że ta możliwość jest odpłatna i nie musimy z niej skorzystać. Ubezpieczenie dodatkowy czynnik, który jest| obowiązkowy. Przy nabyciu wyjazdu mamy 3 modele do wyboru. Takie ubezpieczanie, jakie jest zawarte w wycieczce, drugie na Covid i takie gdzie opłaty leczenia są bardzo duże. Teraz biura wprowadziły jeszcze możliwość rezygnacji w 100% co to znaczy. Jeżeli przed wylotem test wyjdzie nam pozytywny to wówczas biuro podróży da nam pieniądze. Niestety tego rodzaju ubezpieczanie są dość drogie biura świetnie zarabiają, nie mniej jednak warto jest je mieć bo czasy właśnie są bardzo ryzykowne. Rezygnacja ma również kilka złotych zalet jeżeli będziemy chorzy lub np. złamiemy kończynę czy pojawią się inne trudności to również możemy swobodnie zrezygnować z wyjazdu. Pamiętajmy jednak, ze wydatek wyprawy jest nam oddawany a ubezpieczenie już nie.

Jak wygląda podróżowanie na swoją rękę.

Tutaj sprawa już nie wygląda tak samo jak z biurem. Najpierw musimy zobaczyć gdzie chcemy wyjechać i czy możemy. Nie wszystkie kraje są teraz otwarte i można bez zastrzeżeń do nich wjechać. Warto poczytać na stronach rządowych czy dany region przyjmuje gości lub nie. Na przykład Chiny tutaj sytuacja nie wygląda różowo. O czym potrafimy się przekonać z artykułów dostępnych na necie. Pewna Polska wyjechała była zdecydowana na kwarantanne, która miał być 3 tygodnie i testy. Nie spodziewała się, że od miesiąca będzie w szpitalu bez kontaktu z otoczeniem oraz każdy test wychodzi jej dobrze tzn robią oni 2 testy na Covid i właśnie po 2 negatywnych możemy wyjść szpital. Natomiast w jej przypadku robią testy i cały czas jeden wychodzi niejasno. Przebywa w szpitalu i prosi o ochronę. Moi zdaniem nie warto było kierować się i tworzyć sobie tyle kłopotów. Chiny są krajem dość sztywnym i nie warto ryzykować, no chyba, że prowadzimy w nim firmę i potrzebujemy po prostu być. Wycieczka to na pewno odpadają bo rozsądnie być wolnym niż być zamkniętym od 5 tygodni. Skoro już wyselekcjonowaliśmy region docelowy to teraz bilety.

Ze względu na pandemię większość połączeń lotniczych jest niestety zawieszonych i niestety połączenia potrafią być dość Kupowanie biletów to już jakiś sukces. Pamiętajmy, że czasem możemy trafić na ciekawe ofert oraz okazje cenowe bo wbrew pozorom niewielka ilość ludzi lata na wczasy samemu. Po biletach istotny jest wybór willi. Możemy skorzystać z serwisów dostępnych w internecie jak np. booking, które w naszym kraju jest chyba niezwykle rozpowszechniony. Warto w tym serwisie jest się zarejestrować gdyż kolekcjonujemy gwiazdki i liczba rezerwacji w nim się liczy gdyż później mamy tzw ulgi i całkiem spore. Ja jednak korzystam z bookingu jakoś jest dla mnie najbardziej łatwy. Warto jest również wyselekcjonować opcje płatności na miejscu gdyż złodziei jest sporo. Taka możliwość jest o wiele droższa ale na pewno warto jest z niej skorzystać. Polisa i tutaj jak wyszukiwałam pojawił się ogromny kłopot, bo państwa wyjazdowe ze powodu na pandemię oczekują żebyśmy mieli polisę która, zapłaci opłaty leczenia na Covid. Możliwości jest dostatecznie dużo, tylko nie ma ich jeśli chodzi o rezygnację w przypadku aktywnego testu. My jednak znaleźliśmy z czego się jesteśmy zadowoleni. Linie lotnicze np. jak Emirates oferują także możliwość rezygnacji lotu jeżeli test wyjdzie nam pozytywnie i to stanowi bardzo ekonomiczne rozwiązanie.

Przed samolotem o czym warto pamiętać?

Każdy region posiada swoje restrykcje dodatkowo warto zapoznać się co musimy spełnić przed wylotem. Wszystkie państwa mają tzw karty w których musimy podać, gdzie i na ile lecimy i często wygenerować specjalny kod QR. Osoby zaszczepione po strefie schengen oczywiście kierują się na zasadzie szczepienia i kodów wygenerowanych. Po powrocie do Polski młodzież poniżej 12 roku życia jeśli rodzice są zaczepieni nie mają izolacji. Jest to bardzo dobre podejście, gdyż wiele nam to pozwala, a przecież szczepionek na Covid dla najmniejszych nie ma. No więc czy chcemy jechać sami czy jednak z biurem podróżny musimy ocenić sami. Stawki w agencjach są teraz naprawdę ogromne a mało dalsze kierunki jak Dominikana czy Meksyk toż po prostu| kosmos cenowy dla grupy 4 osobowej w 5 gwiazdkowym hotelu. Pomimo tą sekcję pozostawiam już wam i sami zdecydujcie. Ja lubię latać sama bez pośredników, którzy mi tylko przeszkadzają i stwarzają kłopoty.